Depresyon

Eski sevgiliyi unutmanın 10 etkili yolu.

Yazar:  | 

Eski sevgiliyi unutmanın yolları.

Her ne kadar hoşumuza gitmese de her güzel şeyin bir sonu vardır derler. Bu söz ne yazık ki aşk için de geçerlidir. Bazen yıllarca emek verdiğimiz, çok sevdiğimiz ve evlilik hayali kurduğumuz insanları kaybederiz. Aşkın keskin ucu işte bu zamanlarda ortaya çıkar.

Verilen onca emek, fedakarlık boşa mıydı diye düşünür insan. En kötüsü de onunla beraber kazandığınız alışkanlıklardan vazgeçmenin zorluğudur. Bazen o kişi hayatınıza öyle bir işlemiştir ki nereye baksanız onu hatırlatacak bir şeyler bulursunuz. Bu insana biraz ağır gelir ve eski sevgiliyi unutmanın yollarını aramaya ya da onu kazanmaya iter. [Eski sevgiliyi geri kazanmanın 13 süper etkili yolu.]

Zaman her şeyin ilacıdır

Sevgilinizi unutmak zor gibi gelse de eski sevgiliyi unutma yöntemleri aslında basittir. Bu yöntemleri anlatmadan önce zamanın sizin en büyük yardımcınız olduğunu unutmayın. Zaman her şeyin ilacıdır derler. Kuşkusuz bu söz aşk acısı için de geçerlidir. Araştırmalara göre eski sevgiliyi unutmanın süresi 17 aydır. Siz bu 17 ayı aldığınız basit kararlarla kısaltabilir, ya da uzatabilirsiniz.

Öylece kabuğunuza çekilip her şeyi zamana bırakırsanız kendinize kötülük etmiş olursunuz. Bu hayatta kimse hayal ettiği hedeflere temel adımları atarak ulaşmamıştır. İnsanlar hedeflerine ulaşırken koşmayı öğrenmişlerdir. Siz de onu unutmak istiyorsanız onun sizden uzaklaşmasını beklemek yerine ondan koşarak uzaklaşmaya çaba göstermelisiniz.

Sevgilinizi unutmak için size yardımcı olabilecek yüzlerce madde sayabiliriz ama aşağıda verdiğimiz çok basit 10 adımla onu en kısa sürede aklınızdan çıkarabilirsiniz. Bunu gerçekleştirmek için kararlılıkla yöntemleri uygulamaya ve değiştirmesi zor olan alışkanlıklara elveda demeye hazır olmanız gereklidir.

10 Adımda eski sevgiliyi unutmak:

1-Onunla iletişimini kes.

Bazı insanlar ayrıldıktan sonra arkadaş kalmak isterler. Bu gayet doğaldır ancak onu hala seviyorsanız ve unutmak istiyorsanız alabileceğiniz en kötü karar onunla arkadaş olmaktır. Unutmak için onu asla düşünmemeniz gerekir ama ona attığınız ve ondan aldığınız her mesajda onu düşüneceksiniz ve unutmanın yakınına bile yaklaşamayacaksınız.

Ayrıca sizden sonra başka biri ile görüşmeye başlarsa bu sefer kıskançlık yüzünden onu daha da çok düşünmeye başlayacaksınız. İyisi mi siz onunla konuşmayı, mesajlaşmayı ve görüşmeyi bıçak gibi kesin.

2-Takip etmeyi bırak.

Hemen herkes ayrıldıktan sonra eski sevgilisinin ne yaptığını merak eder. Facebook, twitter ve instagram gibi sosyal medya uygulamalarında ayrıldıktan sonraki paylaşımlarını ve neler yaptığını takip ederler. Aslında bunu yapmalarının sebebi ayrıldıktan sonra mutlu olup olmadıklarını görmektir.

Siz siz olun bu duruma asla kendinizi sokmayın. Sizden sonra bir başkası ile resmini görürseniz nasıl hissedeceğinizi bir düşünün? Bu durum onu unutturmaktan çok sizi depresyona sürükleyebilir. Depresyon istediğimiz son şey.

Bırakın o sizi merak etsin ve sizi takip etsin. Onu kovalamayı bırakın ve kendinize onsuz güzel bir hayat çizin ve mutluluğu başkalarıyla arayın.

3-Onu hatırlatan şeyleri ortadan kaldırın.

Bazen ondan gelen romantik mesajları kaydeder, bir yere not alırız. Çektiğimiz resimleri bir yerde depolar ve bastırır baş ucumuza koyarız. Hediyeleri kullanır ve ona ait olan her şeyi göz önünde tutarız. Bunların hepsini onun yanımızda ve hayatımızın bir parçası olduğunu hissetmek için yaparız.

Ayrıldıktan sonra bu özel hediyeleri ve anıları bir anda ortadan kaldırmak istemeyiz.  Bize yaşattıkları anıları daima yaşatmak isteriz, ama amacımız aşk acısından kurtulmak ve onu unutmak olduğunda bu hediyeler bize çelme takarlar.

Unutmanın sırrı onu aklınızdan tamamen çıkarmaktır. Size onu anımsatacak en ufak şeyleri bile ortadan kaldırın. Atmaya kıyamıyorsanız bile bir kutuda biriktirip birine saklaması için verebilirsiniz. Onu olabildiğince az aklınıza getirmek için hayatınızdaki tüm izleri silmek için çaba göstermelisiniz.

4-İntikam almaya çalışmayın.

Ne yazık ki bazı insanlar ayrılık acısı ile intikam duygusu taşımaya başlarlar. Onun yaşattığı acının daha fazlasını onlara yaşatmak adına farklı yöntemlere başvururlar. Eski sevgilisini pişman etmek için çabalar dururlar. Bunu başarmak için sevmedikleri kişilerle çıkmaya çalışır ya da onun çevresindekilere onu kötülerler.

Bunu yapmayı düşünüyorsanız iki kere düşünün. Ondan intikam almak, onun pişmanlık duymasını sağlamak size hiçbir şey katmayacaktır. Onu unutmanıza da faydası olmayacaktır. Üstelik si sevmeyen birinin sizden ayrıldıktan sonra pişmanlık duyması çok zordur. Gösterdiğiniz çabalar sonunda beklediğiniz tepkileri alamadıkça daha da üzülebilirsiniz.

İntikam almak yerine onu düşünmekten vazgeçin. Unutmayın ki en iyi intikam ayrıldıktan sonra onunla yaşadığınızdan daha mutlu bir hayat yaşamaktır. Size baktığında eskisinden daha mutlu olduğunuzu gördüğü an kendini oldukça kötü hissedecektir. Bu yüzden onun hayatına karışmak yerine kendinize daha mutlu, yeni bir hayat kurun.

5-Onun arkadaşları ile olan ilişkinize ara verin.

Bazen eski sevgilinizin arkadaşları sizin de yakın arkadaşınız olabilir. Bu arkadaşlar genellikle sizi barıştırmak adına ellerinden geleni yaparlar. Her ne kadar istemeseniz de bir ara yol bulmaya çalışırlar. İyi niyetli olan bu yaklaşımlar aslında size zarar verir. Yürümeyen bir ilişkiyi tekrar yaşamanın bir anlamı yoktur. Sizi barıştırma çabaları ise yeni açılmış bir yaraya tuz basmak gibidir.

Tüm bunların yanında bir ortama gidildiğinde eski sevgilinizi de çağırma ihtimalleri yüksek. Unutma aşamasında bu en son istediğimiz şey. Ayrıca her buluşmada eski sevgiliniz hakkında konu açabilirler. Neler yaptığına, yeni biriyle görüşüp görüşmediğine dair bilgiler verirler. Siz de merakla daha fazla soru sormaya başlarsınız. Sonuç olarak onu unutmaktan çok özlemeye başlarsınız.

Yapılacak en doğru adım eski sevgilinizi unutana kadar ortak arkadaşlarınızla da olan ilişkinize bir ara vermeniz. Ya da en azından kısa konuşmalar ile bağınızı koparmadan mesafenizi koruyun. Ne zaman onu artık düşünmez duruma geldiniz, o zaman tekrar birlikte vakit geçirebilirsiniz.

6-Kafanı başka şeylerle meşgul et.

İlişkiye verdiğiniz emek boyunca uyandıktan yatana kadar sevgilinizi düşünmeye o kadar alışırsınız ki ayrıldıktan sonra bu alışkanlıktan vazgeçemezsiniz. Sürekli onu düşünür ve yaşadığınız güzel anları aklınıza getirirsiniz. Ayrılığın sizin için yararlı mı zararlı mı olduğunu tartarsınız. Şimdi birlikte olsaydık neler yapardık diye düşünebilirsiniz. Tüm bu düşünceler onu özlemenize yol açar; unutmanıza değil.

Boş vakitlerinizde onu düşünmemeniz oldukça zor. Eğer onu özlemek yerine unutmak istiyorsanız, beyninize onu düşünmeye fırsatı vermeyin. Ne zaman onu düşündüğünüzü fark ederseniz, başka şeylere yönelin.  Bunu yapmak için hobiler edinebilir, kendinizce uğraşlara girebilirsiniz.

Spor yapmak yapılabilecek en güzel şeylerden biri. Tabi spor yaparken bir şeyler düşünmenize engel olması için kulaklıkla müzik dinleyebilirsiniz. Elbette eski sevgilinizi hatırlatan şarkılardan uzak durmak gerekir. Enerjinizi yükselten ve sizi mutlu eden şarkılar seçebilirsiniz.

7-Sosyalleş.

Kafanızı meşgul etmenin en güzel yöntemlerinden birisi sosyalleşmektir. Belki pek sosyal biri olmayabilirsiniz. Belki de ilişkiniz süresinde kıskançlıktan dolayı birbirinizi daha az sosyal yapmışsınızdır. Belki de sevgilinize vakit ayırmak sosyalleşmekten daha hoş gelmiştir. Ayrılık sonrasında sosyalleşmek bu yüzden size zor geliyor olabilir.

Ancak sevdiğiniz birkaç arkadaş ile sinemaya gitmek, eğlenmek size dışarıda hayatın devam ettiğini ve mutlu olmak için aşka ihtiyacınız olmadığını hatırlatır. Ayrılık sonrasında herkes size hayatın devam ettiğini ve mutlu olmak için aşka ihtiyacınız olmadığını söyler, ama size bunu nasıl elde edeceğinizi söylemez. İşte sosyalleşmek size bunu kazandırır. Sizi seven, saygı duyan ve kötü anlarınızda yanınızda olacağını bildiğiniz arkadaşlarınızın olması sizi kimseye muhtaç hale getirmez; aşka bile!

8-Yeni arkadaşlıklar edin.

Her insan farklı bir karakterdir. Her insanın sadece kendine has bir dünyası vardır. Bazıları sıkıcı, bazıları heyecan dolu. Hayatımıza giren bazı insanlarla karakterimiz o kadar uyuşur ki bu insanlar hayatımıza yön verirler. Bugün sahip olduğumuz anılar ve kararlar, geçmişteki arkadaşlıklarımızın eseridir.

Eğer bugüne kadar hayatınıza yön verecek kadar değer verdiğiniz bir arkadaşınız olmadıysa insanlarla tanışmaya daha fazla önem verin. Birileri hayatınıza girecek ve sizin olduğunuzdan çok daha yukarılara çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca yeni arkadaşlar edinmek size fırsatlar yaratacaktır. Belki de eski sevgilinizi unutmanıza yardım edecek başka birini bulabilir, onu sevebilirsiniz. Belki de hayatınızın geri kalanını onunla geçirebilirsiniz.

9-Farklı şeyler dene.

Farklı şeyler denemek insana yeni bir hava katar. Saç stilinizi, giyim tarzınızı değiştirmek özgüveninize bir şeyler katabilir. Kendinizi daha çekici hissedebilir ve daha mutlu olabilirsiniz.

Bunu dışında farklı yerlere gitmek, görmediğiniz yerleri görmek, yeni anılar yaratmak sevgilinizi unutma sürecini oldukça hızlandıracaktır.

10-Gözlerini aç.

Çoğumuz birine o kadar çok aşık oluruz ki çevremizde bize sinyal gönderen, bizi çok isteyen kişileri görmeyiz bile. Aşkın gözü kör derler ya o mesele. Ayrıldıktan sonra hemen başkalarının peşine düşmeyiz elbette. Yas tutmamız gerekir ve başkaları umurumuzda bile olmaz.

Onu unutmaya başladığınız halde hala gözleriniz kör ise belki de hayatta tanıyıp tanıyabileceğiniz en iyi insanı elinizden kaçırıyor bile olabilirsiniz. Belki “o” dediğiniz kişi size ilgi gösteriyordur ama o kadar eski sevgilinizle kafayı bozmuşsunuzdur ki onu göremiyorsunuzdur. Böyle durumlar sandığınızdan da fazla başımıza gelir.

Bir an sürekli kendinizi ve geçmişi düşünmeyi bırakın ve çevrenizi gözlemleyin. Arkadaşlarınızı ve sizin için gösterdikleri çabayı. Size ilgi gösteren birileri daima vardır. Onlara şans vermek ise sizin seçiminiz.

7 Comments

 1. Asya

  Nisan 2, 2016 de 5:07 pm

  Ben sevdiğim kişiyle 3yıldır ayrıgız onu çok seviyorum onu her gün görüyorum ama canım çok yanıyor

  • Güçlü Kalan Kız

   Kasım 30, 2016 de 3:42 pm

   Ben göremiyorum ama anlıları aklımdan gitmiyor. 🙁 biz birlikte calısırdık. 🙁 o kovuldu bende dayanamadım isi biraktim. Ne hissettiğini çok iyi anlıyorum

 2. Asya

  Nisan 2, 2016 de 5:08 pm

  Ben sevdiğim kişiyle 3 yıldır ayrıgız onu çok seviyorum onu her gün görüyorum unutmak istiyorum

  • sado

   Aralık 10, 2016 de 7:52 pm

   3 yıl mı ve hala unutamadım biz ne halt yiycez:(

 3. selen

  Mayıs 31, 2016 de 12:50 pm

  okuyamam *

 4. Elif

  Kasım 30, 2016 de 2:34 am

  Bunların hepsını denedım zaten ve unuttum gercekten ınsan ısteyınce unutuyor aklıma geldıkce daha cok hırslanıyorum okuma ıstegım okuyupta bı baltaya sap olma istegım gun gectıkce artıyor gencler. Inanın hersey beyınde bıtıyor neden hı neden sızı sevseydıler tamam mı gercekten sevseydıler yanınınzda olurlardı ölüm olsaa bile. Sevmıyorlar neden üÜyorsunuz kendınızı elın oglu kızı için deger mi değmez değseydi yanınızda olurlardı nefret kaplıyor bıten aşkı bende istemezdim bir zamanlar sevdigim adamdan nefret etmeyi ama işte oluyor şükür edın şükürler olsn bi anneniz ve bir babanız var hic kmsenın veremedıgı sevgıyı şefkati sıcaklıgı onlar verıyor arkdslarda oyle hem Rabbim hayırlısı diyi sizin icin hayırlı olsaydı yanınızda olurlardı herseye ragmen kıymet bılın kücük seylerden mutlu olun benım gıbı hıc bı zaman buyuk beklentınız olmasın hedeflerınızı gerceklestıırın düştünüz bu tecrubeniz olsun dimdik durun ayakta Rabbiniz her daim yanınızdaaaaa. İki saatır yazıyorum şu yazı hakkına sizi sevmeyen üzenleri unutun mutlu olun Allaha emanet olun 😊

 5. Serap

  Aralık 25, 2016 de 5:01 am

  Onu unutmak istiyorsan hayatına başka birini al sana gerçekten değer veren ve seni her seven birini al canım onu hiç düşünme gördüğün zaman başını eğ yoluna bak onu görmemezlikten gel yani kısacası salla gitsin😏

Yorumla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

mraniye escort
maltepe escort
Pendik Escort
Ataşehir Escort
turk porno